Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25718 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Trafik Tanzim İşaretleri        

Yol Ver

Tali yoldan ana yol kavşağına gelindiğini bildirir. Ana yoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı bunlara verildikten sonra kavşağa girilir.

Dur

Tali yoldan ana yol kavşağına gelindiğini bildirir, kavşak girişinde durulur. Ana yoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra kavşağa girilir.

Karşıdan Gelene Yol Ver

İki yönlü taşıt yolunun daimi veya arızi sebeplerle (köprü, menfez geçit, kayma, çökme gibi) iki aracın emniyetle geçemeyeceği şekilde dar olduğu yerlerde karşı yönden gelen araca geçiş kolaylığı sağlanmasını bildirir. Karşı yönden gelen araç dar kesimi geçtikten sonra yola devam edilir.

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol

Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu bildirir, bu yola her iki taraftan araçların girmemesi gerekir.

Taşıt Giremez

Her türlü motorlu ve motorsuz taşıtlarla iş makinelerinin yola bu yönden girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. (Binek veya yük hayvanları, el arabaları, çocuk arabaları ve malullere mahsus arabalar hariç).

Motosiklet Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol

Yolun her iki yönde motorlu taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu (motosiklet hariç) bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.

Motosiklet Giremez

Motosikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Bisiklet Giremez

Bisikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Bisiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Taşıt Giremez

Her türlü motorlu ve motorsuz taşıtlarla iş makinelerinin yola bu yönden girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. (Binek veya yük hayvanları, el arabaları, çocuk arabaları ve malullere mahsus arabalar hariç).

Motosiklet Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol


Yolun her iki yönde motorlu taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu (motosiklet hariç) bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.

Motosiklet Giremez


Motosikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Mopet Giremez

Mopetlerin (motorlu bisiklet) bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Motorlu bisiklet (mopet) sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Kamyon Giremez

Kamyonların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Kamyon sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Otobüs Giremez

Otobüslerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Otobüs sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Treyler Giremez

Römorklu kamyonların veya römorklu lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Bu tür araç sürücülerinin sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Yaya Giremez


Yayaların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Yayaların bu yola girmemeleri gerekir.

At Arabası Giremez

At arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. At arabası sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

El Arabası Giremez

El arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. El arabası sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

Tarım Traktörü Giremez (Lastik Tekerlekli Traktör)

Lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Bu tür aracı sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

Belirli Miktarlardan Fazla Patlayıcı ve Parlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez

İlgililerce belirtilen miktarlardan fazla patlayıcı veya parlayıcı madde taşıyan taşıtların bu yola, köprü, menfez, tünel, alt geçit gibi sanat yapılarına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Bu tür araçları sürenlerin, araçlarındaki yükün miktarını hatırlayarak fazla ise bu yerlere girmemesi gerekir.

Belirli Miktarlardan Fazla Su Kirletici Madde Taşıyan Taşıt Giremez


İlgililerce belirlenmiş olan miktarlardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların bu yola, sanat yapılarına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Bu tür araçları sürenlerin, araçlarındaki yükün miktarını hatırlayarak fazla ise bu yerlere girmemesi gerekir.

Motorlu Taşıt Giremez


Motosikletler dâhil olmak üzere motorlu taşıtların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Motorlu taşıt sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Taşıt Giremez


Bisiklet, motorlu bisiklet (mopet) ve el arabaları dışındaki araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Araç sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

Genişliği... Metreden Fazla olan Taşıt Giremez

Levhada belirtilen ölçüden daha geniş olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Daha geniş araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

Yüksekliği... Metreden Fazla olan Taşıt Giremez

Levhada belirtilen ölçüden daha yüksek olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Daha yüksek araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

Uzunluğu... Metreden Fazla olan Taşıt veya Katar Giremez

Levhada belirtilen ölçüden daha uzun olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Daha uzun olan araç sürenlerin, dönüş yarıçapı yetersiz olan bu yol kesimine girmemeleri gerekir.

Dingil Başına... Tondan Fazla Yük Taşıyan Taşıt Giremez

Levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola veya sanat yapısına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Dingil ağılığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

Yüklü Ağırlığı... Tondan Fazla Olan Taşıt Giremez

Yüklü ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola veya sanat yapısına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Yüklü ağılığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.

Öndeki Taşıt... Metreden Daha Yakın Takip Edilemez

Yol ve trafik şartları sebebiyle araçlar arasındaki takip mesafesinin levhada belirtilen mesafeden az olmamasını bildirir. Sürücülerin bu hususa uymaları gerekir.

Sağa Dönülmez

Yaklaşılan ilk kavşakta sağa dönüşün yasaklanmış oldu¬ğu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sağa dönmemeleri gerekir.

Sola Dönülmez


Yaklaşılan ilk kavşakta sola dönüşün yasaklanmış olduğu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sola dönmemeleri gerekir.

U Dönüşü Yapılmaz

Her ne şekilde olursa olsun geri dönme manevraları yapılmasının yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin burada geri dönüşü yapmamaları gerekir.

Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır

Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden bütün araçların önlerindekini geçmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin, geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.

Kamyonlar İçin Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır


Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden kamyonların öndeki aracı geçmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir. Kamyon sürücülerin, geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki aracı geçmemeleri gerekir.

Azami Hız Sınırlaması

Belirlenmiş olan azami hız limiti veya bu limitlerin altındaki hız limitlerini hatırlatır. Sürücülerin levhada belirtilen hız sınırlarını aşmamaları gerekir.

Sesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır

Araçlardaki sesli ikaz cihazlarının, tehlike anlarında ikaz görevi dışında kullanılmasının yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin gereksiz yere bu ses cihazlarını kullanmamaları gerekir.

Gümrük-Durmadan Geçmek Yasaktır

Gümrük teşkilatı bulunan sınır kapılarında ve karayollarındaki araçların gümrük kontrolü için durdurulması gereken diğer yerlerde, sürücülerin durmak mecburiyetinde olduklarını bildirir. Sürücülerin bu levhanın bulunduğu yerlerde durmaları gerekmektedir.

Bütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu

Daha önce konmuş olan bütün yasaklama ve kısıtlamaların sona erdiğini bildirir. (Yapım, bakım, onarım yapılan yol kesimlerinde konulan birden fazla yasaklama ve kısıtlamalar gibi.

Hız Kısıtlaması Sonu

Yolun önceki bir kesiminde konmuş olan hız kısıtlamasının sona erdiğini bildirir. Sürücüler bu levhadan sonra, kullandıkları aracın cinsine göre hızlarını arttırabilirler.

Geçme Yasağı Sonu

Daha önce konmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Sürücüler bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki aracı geçebilirler.

Kamyonlar İçin Geçme Yasağı Sonu

Daha önce, kamyonlar için konmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Kamyon sürücüleri bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki aracı geçebilirler.

Sağa Mecburi Yön

Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde mecburen sağa hareket edileceğini bildirir.

Sola Mecburi Yön

Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde mecburen sola hareket edileceğini bildirir.

İleri Mecburi Yön

Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde mecburen ileriye gidilmesini bildirir.

İleri ve Sağa Mecburi Yön

Kavşaklarda sağa dönüşlerin dönüş adalarıyla korunmuş olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde mecburen ileri veya sağa gidilmesini bildirir.

İleri ve Sola Mecburi Yön

Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde mecburen ileri veya sola gidilmesini bildirir.

Sağa ve Sola Mecburi Yön

Bazı yönlerin trafiğe kapalı olması halinde veya veya kavşaklarda ve servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde mecburen sağa ve sola gidilmesini bildirir.

Sağdan Gidiniz

Bölünmüş yollarda refüj başlarına, kavşaklardaki diğer adalarla yol platformu üzerindeki sabit cisimlerin önüne konulan bu levha, refüjün, adanın veya sabit cismin sağından gidilmesini bildirir.

Her İki Yandan Gidiniz

Yolun gidişe ayrılan kısmı üzerinde refüj, ada veya sabit cisim bulunması halinde, bunların önüne konulan bu levha, refüjün, adanın veya sabit cismin her iki tarafından da gidilebileceğini bildirir.

Ada Etrafında Dönünüz

Dönel kavşak girişlerinde ada etrafında dönüş yönünü ve aksi işaretlenmedikçe, ada etrafında dönüş halinde bulunan araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğunu bildirir.

Mecburi Bisiklet Yolu

Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece bisikletlilerin kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer bütün trafiğe kapalı bulunduğunu bildirir.

Mecburi Yaya Yolu


Bir yolun tamamen veya bir kısmının sadece yayaların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı bulunduğunu bildirir.

Mecburi Atlı Yolu


Bir yolun tamamen veya bir kısmının sadece atlıların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı bulunduğunu bildirir.

Mecburi Asgari Hız

Otoyollarda ekspres yollarda trafiğin belirli bir hız limitinin altına inmeden akışını sağlamak amacıyla levhada gösterilen hız limitinin altına inilemeyeceğini gösterir.

Mecburi Asgari Hız Sonu

Daha önce konmuş olan mecburi asgari hız levhasıyla amaçlanan şartların sona erdiğini bildirir.

Zincir Takmak Mecburidir

Patinaj zinciri takılmasının mecburi olduğu¬nu, en az iki çekici tekerleğe zincir takılmasının gerekli olduğunu bildirir.

Zincir Takma Mecburiyetinin Sonu

Zincir takma şartlarının sona erdiğini bildirir.

        
Okunma Sayısı : 63240
YORUMLAR
Henüz Kimse Yorum Yapmamış.. İlk Yorum Yapan Siz Olun !
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Taşıt Trafiğine Kapalı Yol Taşıt Giremez Motorlu Taşıt Giremez Sağa Dönülmez Sola Dönülmez öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır Azami Hız Sınırlaması Hız Kısıtlaması Sonu

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."