Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25718 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Park ve Duraklama İşaretleri        

Park Etme ve Duraklama işaretleri, sürücülerin araçlarını park edebilecekleri ya da durdurabilecekleri yerlerin denetim ve düzenlenmesinde kullanılır.

Bazı cadde ve yollarda park etmiş durumdaki araçlar tehlikelere ya da başka sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle, bu tür yerlerde park etmenin yasaklanması veya düzenlenmesi gerekir.

Bazı yol kesimlerinde ise araçların durdurulması dahi Kabul edilemez tehlike ve problemlere yol açabilir. Bu tür kesimlerde de duraklama ve park etmenin yasaklanması gerekir.

Sürücülerin araçlarını park etmelerinin sorun yaratabileceği cadde, sokak ve alanlara park etmelerinin önüne geçilebilmesi amacıyla, park alanlarının düzenlenmesi ve sürücülerin bu park yerlerine yönlendirilmesi gerekir.

Park yapılabilecek alanların, Park işaret levhası ile gösterilmesi gerekir. Duraklama ve Park etme işaret levhalarından herhangi biri kullanılmadan once dikkatli bir mühendislik etüdünün yapılması gerekir.

Söz konusu işaret levhaların aşırı kullanımı bunlara uyulma oranını azaltacak, dolayısıyla asıl amaçtan uzaklaşılmış olacaktır.

Park Etmek Yasaktır ve Duraklama ve Park Etmek Yasaktır işaret levhaları ile belirtilen park yasağı, aksine bir işaret levhası olmaması durumunda, levhanın konulmuş olduğu noktada başlar ve trafiğin seyir yönündeki bir sonraki kavşakta sona erer.

Cadde, sokak gibi yollarda, Park işaret levhası ile belirtilen park edebilme izni de, aksine bir işaret yoksa, bir sonraki kavşağa kadar devam eder.

Tüm P grubu işaret levhaları için geçerli kural, işaret levhası ile belirtilmiş olan bir yasaklama ya da düzenleme, bu işaret levhası ile bir sonraki kavşak arasına konulmuş aynı türden bir işaret levhası varsa, sona erer.

Duraklama ve Park Etme Yasağı, yolun yalnızca bu işaretin konulduğu kenarı için geçerli olacaktır. Yani, bir yasaklama ya da düzenleme tek yönlü bir yolun sadece sol tarafı için geçerli olacaksa, bununla ilgili işaret levhasının da yolun sol tarafına konulması gerekir.

Park Etmek Yasaktır İşaret Levhası

Bu levhanın bulunduğu yol kenarında park etmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Yasaklama sınırı, süresi ve hangi tür araçlar için konmuş olduğu ayrı bir panel levha ile gösterileceğinden, bu hususa dikkat edilir.

Duraklamak ve Park Etmek Yasaktır İşaret Levhası

Bu levhanın bulunduğu yol kenarında duraklamanın ve park etmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Yasaklama sının, süresi ve hangi tür araçlar için konmuş olduğu ayrı bir panel levha ile gösterileceğinden, bu hususa dikkat edilir.

Haftanın Tek Günlerinde Park Etmek Yasaktır İşaret Levhası

Bu levhanın bulunduğu yol kenarında, haftanın tek günlerinde park etmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Yasaklama sınırı, süresi ve hangi tür araçlar için konmuş olduğu ayrı bir panel levha ile gösterileceğinden, bu hususa dikkat edilir.

Haftanın Çift Günlerinde Park Etmek Yasaktır İşaret Levhası

Bu levhanın bulunduğu yol kenarında, haftanın çift günlerinde park etmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Yasaklama sınırı, süresi ve hangi tür araçlar için konmuş olduğu ayrı bir panel levha ile gösterileceğinden, bu hususa dikkat edilir.

Sınırlı Süreli Park Bölgesi İşaret Levhası

Park etmenin ücretli veya ücretsiz olarak belirli bir süreyle sınırlandırılmış olduğu bölgeye girildiğini bildirir. Levhanın altındaki süre sınırlarına ve sınırlama sistemi (parkmetre, park diski) gösterileceğinden, bu hususlara dikkat edilir.

Sınırlı Süreli Park Bölgesi Sonu İşaret Levhası

Park etmenin ücretli veya ücretsiz olarak belirli bir süre ile sınırlandırılmış olduğu bölgenin sonunu bildirir.

Park Yeri İşaret Levhası

Park amacıyla ayrılmış ve düzenlenmiş park yerini bildirir. Park yerinin yola göre yönü, hangi tür araçların yararlanabileceği ve park etme süreleri ayrı bir panel levha ile belirtileceğinden, bu hususlara dikkat edilir.

        
Okunma Sayısı : 56190
YORUMLAR
İki yönlü şehir içi yollarda park yasağı varmidir
Abdurahman Özdemir / Karaman  
süperrrrrrr
Hale Helvacı / Hatay  
<a href="http://trafikguvenligi.gen.tr" title="Trafik güvenlik malzemeleri">trafik Güvenliği malzemeleri</a>nin bakımları yapılması gerekiyor.Yollarda delinatörler eskimiş kırılmış yıpranmış bunların değişmesi lazım.
Volkan / Bursa  
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Park Etme ve Duraklama İşaretleri Park İşaret Levhaları Duraklama İşaret Levhaları Sınırlı Süreli Park Bölgesi Park Yeri İşaret Levhası Panel Levha Park İşaret Levhası

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."