Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25719 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Otoyol İşaretleri        
Otoyol işaretleri, erişme kontrollü karayollarında uygulanan işaretlerdir. Otoyol başlangıcı, otoyola girildiğini ve otoyol şartlarına uyulması gerektiğini bildirir.

Otoyol Başlangıcı

Otoyola girildiğini ve otoyol şartlarına uyulması gerektiğini hatırlatır.

Otoyol Sonu

Otoyoldan çıkıldığını ve otoyol şartlarının sona erdiğini bildirir.

Otoyol Yasakları

Yaya alanı, bisikletlilerin, motorsuz araçların ve lastik tekerlekli traktörlerin otoyola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir.

Otoyol Rejimi

Otoyolda uyulması gereken mecburi asgari hız ile azami hız sınırlarını bildirir, duraklamanın, park etmenin ve geriye dönmenin yasaklanmış olduğunu gösterir.

Kaplama Üstü Yol Levhası

Otoyol ve ekspres yollarda ayrılma noktasına yaklaşıldığını bildirir. Levhada adı bildirilen yere gidilecek ise, ayrılma noktasına gelmeden yolun uygun şeridine geçilmesini hatırlatır.

Kaplama Üstü Yön Levhası

Otoyol ve ekspres yollarda ayrılma noktasına yaklaşırken, ayrımdan çıkılmayacak ise, levhada adı bildirilen yere gitmek için uygun şeride girilmesini hatırlatır.

Refüj Ortası Yön Levhası

Otoyol ve ekspres yollarda ayrılma noktasına yaklaşıldığını yeniden hatırlatır, buradan çıkılacak ise uygun şeride girilmesini hatırlatır.

Otoyol Çıkışı Yaklaşım Levhaları

Otoyolda ayrıma yaklaşıldığını ve çıkış burnuna, 300, 200 ve 100 metre mesafe kaldığını bildirir. Bu çıkış yerinden çıkılacak ise, yolun uygun şeridine girilmesini ve hız azaltarak rahat bir çıkış yapılmasını hatırlatır.

Otoyolda Bant Değiştirme Levhası

Otoyol ve ekspres yollarda yolun gidişe ayrılan kısmının ileride trafiğe kapatılmış olduğunu, gelişe ayrılan kısmının iki yönlü trafiğe açıldığını bildirir. Bu kesime yaklaşırken, diğer işaretlerle bildirilen hususlara dikkat edilir.

Otoyol Şerit Düzenleme Levhası

Otoyol ve ekspres yollarda yapım, bakım ve onarım gibi arızi sebeplerle iki yönlü trafiğe açılan kesimde gidişe ve gelişe ayrılan şeritleri gösterir. Şerit izleme ve disipline uymak gerekir.

Otoyol Şerit Kapatma Levhası

Otoyol ve ekspres yollarda yapım, bakım ve onarım gibi arızi sebeplerle, gidişe ayrılan şeritlerden hangisinin trafiğe kapatılmış olduğunu bildirir. Açık olan şeritlere geçmek için hazırlanılmasını ve gerekli manevraların yapılmasını hatırlatır.

        
Okunma Sayısı : 55014
YORUMLAR
Henüz Kimse Yorum Yapmamış.. İlk Yorum Yapan Siz Olun !
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Otoyol Otoyol İşaretleri Otoyol Başlangıcı Otoyol Sonu Otoyol Yasakları Otoyol Rejimi Yol Levhası Yön Levhası Yaklaşım Levhaları Otoyol Şerit

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."