Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25719 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
İyi Otomobil Kullanmak        


İyi Otomobil Kullanmak


Ülkemizde birçok sürücü hızlı otomobil kullanmanın iyi sürücü olmak olduğu gibi yanlış bir düşünceye sahip. Bu düşüncenin ne denli yaygın olduğunu yüksek hızın neden olduğu trafik kazaları açıkça ortaya koyuyor. Oysa iyi sürücüler otomobilin belli durumlarda nasıl tepki gösterdiğini bilir ve araca hâkim olmayı öğrenir.


Bu trafikte güvenliğin temel ilkesidir. Aracınızın virajda, ıslak ya da kuru zeminde nasıl tepki vereceğinizi bilirseniz, hayata tutunursunuz. İyi araç kullanıyorum, ben iyi sürücüyüm demek için şunlara dikkat edin;

Islak zeminde;

Karşınıza bir engel çıkıyor, ama bu sefer yol çok kaygan. Genellikle sert yapılan bir fren, dört tekerleği de kilitler. Bu durumda ne yapmalı? Tekerleklerin yolu yeniden kavramaları için ayağınızı frenden çekin ve yeniden kilitlenmeleri için frene bu sefer yavaşça basın.

Durumu düzeltmek için tekerlekleri hafifçe engele doğru kırın. Aynı manevra, karlı zeminde çok daha yavaş bir şekilde yapılmalıdır. Arka tekerlekler kilitleniyor ve araç içe savruluyor.

Buradan aracın önden çekişli (daha yaygın) veya arkadan itişli olmasına göre iki çözüm vardır.

Önden çekişli araçlarda, aracın kıç atmasını engellemek için direksiyonu ters yöne kırmak ve aniden hızlanmak gerekir.

Arkadan itişlilerde, ön takımın yolu yeniden kavraması için ayağınızı fren pedalından yavaşça çekin ve aracınızı direksiyondan ziyade gaz pedalıyla yönlendirerek direksiyonu hızla ters yöne kırın.

Kuru zeminde;

'S' şeklinde bir viraja hızlı girdiğinizde, ön takım virajın içine doğru kırılmıştır, araç dışa savrulur. Bu durumda sert bir fren ön tekerlekleri kilitler ve araç yoluna düz devam ederek olası bir engele çarpar.

Çözüm:

Arka tarafın kaymaması için ayağı gaz pedalından kademeli olarak çekmektir. Böylece araç tekrar normal yörüngesine devam eder. Araç yumuşak bir şekilde neredeyse aynı hızda çıkar.

Bir önceki yavaşlama aşamasında olduğu gibi, hızlanma da kademeli olmalı, sert direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde aracın dengesi bozulabilir.

        
Okunma Sayısı : 34310
YORUMLAR
Henüz Kimse Yorum Yapmamış.. İlk Yorum Yapan Siz Olun !
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Şoför Eleman Sürücü Araç Islak Zemin Fren

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."