Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25719 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Trafik İşaret Levhaları        

Karayolundan yararlananlara yol ve yakın çevresiyle trafik durumu hakkında gerekli bilgileri vermek, konmuş olan yasaklama ve kısıtlamaları bildirmek suretiyle düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması amacıyla karayollarına uygulanan trafik işaret levhaları, aşağıdaki gibi beş gruba ayrılmıştır.

- Tehlike Uyarı işaretleri
- Trafik Tanzim işaretleri
- Bilgi işaretleri
- Duraklama ve Park işaretleri
- Otoyol işaretleri

Tehlike Uyarı İşaretleri

Sağa Tehlikeli Viraj

İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve park etme yasağına uyulur.

Sola Tehlikeli Viraj

İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve park etme yasağına uyulur.

Sağa Tehlikeli Devamlı Virajlar


İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar

İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Tehlikeli Eğim (İniş)

İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi, çıkışta kullanılan viteste inmek için uygun vitese geçilir.

Tehlikeli Eğim (Çıkış)

İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat çıkmak için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususa uyulur.

İki Taraftan Daralan Kaplama

İleride daimi (köprü, menfez gibi) veya arızi sebeplerle kaplamanın her iki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlaması, karşıdan gelene yol ver gibi) uyulur.

Sağdan Daralan Kaplama

İleride kaplamanın daimi veya arızi sebepler¬le sağdan daralmış olduğunu bildirir, hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

Soldan Daralan Kaplama

İleride kaplamanın daimi veya arızi sebeplerle soldan daralmış olduğunu bildirir, hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

Açılan Köprü


Karayolu üzerindeki trafiğin zaman zaman durdurulup açı¬labilen köprü bulunduğunu gösterir, yavaşlanıp durulur.

Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol

Karayolunun bir nehir, göl veya deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür. Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.

Kasisli Yol

İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.

Kasisli Köprü Yaklaşımı

İleride, kaplama seviyesiyle köprü seviyesi arasındaki kot farkından dolayı bir kasisin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur, köprüye uygun bir hızla girilir.

Kaygan Yol


Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık sebebi levhanın altında belirlenmiş olmalıdır.)

Gevşek Malzemeli Zemin

Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer araçları takip mesafesi arttırılır.

Gevşek Şev

Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu durumda dikkat edilerek seyredilir.

Yaya Geçidi

Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir, hız azaltılır, geçme yasağına uyulur. Geçitten karşıya geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.

Okul Geçidi

Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.

Bisiklet Geçebilir

İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir ve bu durum gözetilerek seyredilir.

Ehli Hayvanlar Geçebilir

Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

Vahşi Hayvanlar Geçebilir

Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

Yolda Çalışma


Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Işıklı İşaret Cihazı

Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir, kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaşılır.

Hava Alanı (Alçak Uçuş)

Hava alanı yakınındaki karayolu üzerinde, uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.

Yandan Rüzgâr

Yol eksenine dik olarak esen rüzgârın yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarına, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.

İki Yönlü Trafik

Genel olarak bölünmüş bir yoldan iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Dikkat

Tehlike uyan işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. (Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs.) Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.

Kontrolsüz Kavşak

İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır ilk geçiş hakkına uyulur.

Ana Yol-Tali Yol Kavşağı

İleride, ana yol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir, hız azaltılır ve tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Ana Yol-Tali Yol Kavşağı


İleride, ana yol ile sağdan birleşen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir, hız azaltılır ve tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Ana Yol-Tali Yol Kavşağı

İleride, ana yol ile soldan birleşen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir, hız azaltılır ve tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Sağdan Ana Yola Giriş


Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklarda tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dâhil olunduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Soldan Ana Yola Giriş

Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklarda tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dâhil olunduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Dönel Kavşak Yaklaşımı

İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürü1mek suretiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.

Kontrollü Demir Yolu Geçidi

İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demir yolu geçidi (hemzemin geçit) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş yasaklama ve kısıtlamalara uyulur, demir yolu kontrol edildikten sonra geçilir.

Kontrolsüz Demir Yolu Geçidi

İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demir yolu geçidi (hemzemin geçit) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş yasaklama ve kısıtlamalara uyulur, demir yolu kontrol edildikten sonra geçilir.

Tünel Yaklaşımı


İleride bulunan tünele yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Kontrolsüz Demir Yolu Geçidi Tek Hat

Tek hatlı bir demir yolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demir yolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.

Kontrolsüz Demir Yolu Geçidi En Az İki Hat

İki veya daha fazla hatlı bir demir yolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demir yolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.

Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları

Levhaların üzerinde belirtilen mesafelerin sonunda bir kavşak veya demir yolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Kavşakta veya demir yolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.

Köprü Yaklaşım Levhası

Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görülmesini sağlar.

Engel İşareti

Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Tehlikeli Viraj Yön Levhası

Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş mesafesi kısa, yarı çapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Muhtemel tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.

Refüj (ayırıcı) Başı Ek Levhası

Bölünmüş yollarda refüj de açılan aralıklarda, refüj başına konan "Sağdan Gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.

Dönüş Adası Ek Levhası

Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş adalarında ve benzerlerinde kullanılan, "İleri ve Sağa Mecburi Yön" veya "Sağa ve Sola Mecburi Yön" levhalarının anlamını ve etkinliğini artırır.

        
Okunma Sayısı : 169211
YORUMLAR
Çoookkk güzel ama mecburi yaya yolu yok ve aradığımı bulamadım.
Mine Türker / Ankara  
çok güzel ama aradığımı bulamadım.
Nazife Onar / Tekirdağ  
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Tehlike Uyarı İşaretleri Sağa Tehlikeli Viraj Sola Tehlikeli Viraj Trafik Durumu Trafik Sola Tehlikeli Viraj Tehlikeli Eğim Açılan Köprü Kasisli Yol Kaygan Yol Gevşek Şev Yaya Geçidi Okul Geçidi Yolda Çalışma Işıklı İşaret Cihazı Havaalanı Ana Yol Tali Yol Kavşağı Refüj

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."