Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25716 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Bayan Şoförlerin Arabaları        

Bayan Şoförlerin Arabaları

Otomobil sürücüleri içerisinde bayanların apayrı bir yeri vardır. Çünkü onların kendilerine özgü araba sürüş stilleri, kendilerine özgü araba marka ve modelleri vardır.

Son yıllarda erkek sürücülerin, kazaların daha çok kadın sürücülerden kaynaklandığı şeklinde şikâyeti ve bayan şoför sayısının iyice artması sonucu otomobil üreticisi olan firmalar, bayan şoförlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak birbirinden farklı ve güzel araba modelleri üretmeye başladılar.

Bayan Şoförlerin Tercih Ettiği Otomobiller

Bayanlar için arabalarının kaç beygir gücünde olduğu, markası ve motoru değil, nasıl göründüğü, rengi, iç döşemesinin ne kadar şık olduğu önemli. Mesela koyu renk arabaları pek sevmiyorlar. En gözde renkleri beyaz.

Erkekler otomobiller hakkında konuşmaya başlayınca ortamı terk eden, eşinin kullandığı otomobilde sağ koltuğa kurulan bayanlar artık kendi arabasını kullanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre son on yılda Türkiye’de ehliyet sahibi bayanların sayısı iki kat artmış. Ülke genelinde küçük otomobil satışlarının yükselmesi de dikkat çekiyor.

Otomobil Yetkili Satıcılar Derneği’nin (OYDER) eski başkanı Tarık Taşar, trafiğe daha çok kadın sürücü çıktığını söylüyor. Nedenini açıklarken ilginç bir tespitte bulunuyor; Şehir dışına yapılan konutlar, bayanları otomobil kullanmak zorunda bırakmış. Alışveriş alışkanlıklarının değişmesi de bayan şoförlerin artmasına sebep olmuş.

Bayanların otomobil kullanmasının temel sebebi aslında ekonomik iyileşme. Bir başka sebebi de daha çok bayanın iş hayatına girmesi. Çünkü toplu taşıma araçlarında pek çok zorlukla karşılaşan bayanların, kazandıkları parayla ilk aldıkları şey otomobil oluyor.

Bazı bayanların araba sahibi olmak tutkusu öyle yüksek ki neredeyse maaşının hepsini otomobiline yatırıyor. Taksit ve benzin masrafları maaşlarıyla neredeyse aynı!

Bayan Otomobilleri

Tarık Taşar, otomotiv sektörünün artık kadınları düşünerek araçlar geliştirdiğini söylüyor. Son yıllarda erkek müşteriler için üretilen ve kadınsı çizgilerin hâkim olduğu arabaların yanında, bayanların beklentileri göz önüne alınarak geliştirilen otomobiller de piyasaya çıkıyor.

Öyle ki markaların bazı modelleri “Bayan Otomobili” olarak nam salıyor. Mesela vişne çürüğü rengindeki Ford Fiesta, sonra W Polo, Opel Corsa, Nissan Micra…

Kullanıcılarının yüzde 63′ünün erkek olmasına rağmen Mini Cooper bayan otomobili olarak bilinir. Fakat Mini’nin modelleri arasında bayanlar en çok Mini One’yi tercih ediyormuş.

Mini’nın marka direktörü Funda Ölçer, Türk kadınının araba alırken ilk önce otomatik vitesli olmasına önem verdiğini söylüyor. Ölçer’in gözlemlerine göre bayan müşterileri, kendi markalarının en çok tasarımından etkileniyormuş. Erkek kullanıcılar içinse performansı ve yol tutuşu önemliymiş.

Eğlenceli Bayan Şoförler

Bayan şoförler de kendi içinde gruplara ayrılıyor. Zaman Gazetesi otomobil editörü Memduh Taşlıcalı, otomobil sahibi bayanlar içinde ilk grubu, otomobillerini babaları alan öğrenciler ve 25 yaş altı sürücülerin oluşturduğunu söylüyor.

Üniversite ortamında araba kullanan bu tipler eğlenceli ve renkli modelleri tercih ediyor. En çok Nissan Micra, MINI Cooper, Audi A3, Peugeot 107 kullanıyorlar.

İkinci grup, çalışma hayatına giren ya da çocukları sebebiyle trafiğe çıkmak zorunda kalan anneler oluyor. Bunlar genellikle evin ikinci otomobillerini kullanıyor. Dolayısıyla daha ekonomik modelleri tercih ediyorlar. Az benzin yaksın ve otomatik vites olsun, park etmesi kolay olsun diyorlar. VW Polo, Opel Corsa, Ford Fiesta, Citroen C3, Toyota Yaris, Honda Jazz bu grup kadının en gözde otomobilleri.

Üçüncü grubu orta seviye yönetici bayanlar oluşturuyor. Daha çok şirket otomobilleri kullandıkları için bayanların pek tercih etmediği sedan otomobillere biniyorlar.

Dördüncü grubu ekonomik gücü yüksek bayan sürücüler oluşturuyor. SUV sınıfı (sportif amaçlı araç) araçları, özellikle cipleri tercih ediyorlar. Mercedes, Audi ve BMW X3′ü çok beğeniyorlar. İlginçtir BMW X3′ün kullanıcılarının yüzde 50′den fazlası kadın.

Son grup ehliyeti olup da toplu taşıma araçlarını kullanan bayan şoförler. Bunların hayallerini süsleyen bir otomobil var; Küçük, otomatik vitesli, içi geniş ve kullanışlı, mesela çanta gözü olan kırmızı renkli bir otomobil.

Türk kadınları ya jip ya da küçük araba kullanıyor arası yok.


Burcu Çetinkaya, ralli şampiyonu bir bayan sürücü. Pistlerin dışında Peugeot 3008 kullanıyor. Sürüş keyfi ve donanımından dolayı bu modeli seviyormuş. Bagajının geniş olmasından da pek memnunlar. Yüksek bir araba olmasına rağmen yere yakın otomobil hissi verdiğini söylüyor.

Yarışlarda hız tutkusunu yaşadığı için trafikte güvenli ve sakin bir otomobil kullanmaktan yanaymış. Türkiye’de bayanların ya jip ya da küçük otomobilleri tercih ettiğini vurgulayan Çetinkaya, “Arası yok.” diyor.

Bayanlar, otomobillerinin küçük, bagajının büyük olmasını istiyor.

Bayan şoförlerin satın alacakları otomobilden beklentileri erkeklerden farklı. Mesela erkekler, öncelikle markaya karar veriyor. Çünkü seçeceği markanın kimliği olacağını düşünüyor. Sonra motor gücüne, ne kadar benzin yaktığına, fiyatına ve dayanıklılığına en son da rengine ve iç mekânının tasarımına bakıyor.

Otomobil almaya niyetlenen Türk kadınları ise öncelikle otomatik vites olup olmadığını soruyor. Küçük yani kolay park edilebilecek modelleri tercih ediyorlar. Sedan modelleri zorda kalmadıkları sürece almıyorlar.

Küçük otomobil istiyorlar ama bagajlarının geniş olmasına dikkat ediyorlar. Her bayan sürücü için bagaj aynı zamanda gardırop demek. Bagajda mutlaka yedek ayakkabılar ve kıyafetler vardır.

Otomobilin görüntüsü bayanlar için çok önemli. Ferah ve iç açıcı olmalı. Koyu renk otomobilleri pek beğenmiyorlar. Son yıllarda beyaz en gözde renkleri. Artık mavi ve uçuk kahverengi tonları da talep görüyor.

Bayanlar En çok şu otomobilleri alıyorlar;

- Nissan Micra
- Honda Jazz
- Hyundai Getz
- Mini One
- Audi A3
- Alfa Romeo MiTo
- Citroen C1 ve C3
- VW Polo
- Toyota Yaris
- Peugeot 308

        
Okunma Sayısı : 45755
YORUMLAR
slmlar mrb nslsnz
Akın Akıncı / İstanbul Anadolu  
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Bayan Şoför Bayan Şoförlerin Tercih Ettiği Otomobiller Kadın Sürücü Bayan Şoförler Bayan Otomobilleri Bayan Otomobili Eğlenceli Bayan Şoförler Bayan Sürücüler Bayan Sürücü

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."