Özel Şoför.NET 'te Kayıtlı
25716 Kişi Olduk.
Siz de aramıza katılın
 
Üye Ol | Şifremi Unuttum
  Ana Sayfa Hakkımızda Şoförlerimiz Şoför İş İlanları İletişim

Türkiye'nin İlk ve Tek En Büyük
Özel Şoförler Platformuna Hoşgeldiniz

Özel Şoför Arıyorum

Şoförüm İş Arıyorum

Şoför Ara
Şoför
İl
Yaş
Deneyim
SRC Belgeleri
Psikoteknik Belgesi
Şoför Ara Formu Temizle
Resim Galerisi
Sponsor Bağlantı
E-Bülten
Özel Şoförlük
Trafik Mevzuatı
Bayan Şoförlerimiz        

Bir taksi durdurdunuz, şoför koltuğundaki kişi kadınsa sakın şaşırmayın. Her geçen gün sayıları artan bayan şoförler gece gündüz demeden direksiyon sallıyor.

Şoför Nebahatler

`Her şeyden önce kadın ve anneyiz ama bu bizim mesleğimiz, herkes kabul etsin` diyorlar.
Onlar birer kadın, hepsi birer anne ve hepsi birer meslek sahibi. Ama ne yazık ki Türkiye de çeşitli yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işlerinden oldular.

Mesleklerini başka şirketlerde sürdürmek istediler ancak işsiz kaldıkları dönemde yaşanan kriz hiç peşlerini bırakmadı. Çalmadıkları kapı kalmadı. Ama kapılar krize açılmış ve onlara kapanmıştı.

Çareyi erkek işi olarak algılanan taksiciliğe sığınmakta buldular. Sığındılar sığınmasına ama yeni meslekleri ilk zamanlarda onları kabul etmek istemedi. Kimi geceleri, kimi ise gündüzleri çalıştı.

Gece de olsa, gündüz de hep ayın tepkilerle karşılaştılar. Trafiktekilerin çoğu onlara `Evine gidip yemek yapsana` dedi. Hatta gasp etmek isteyenler oldu. Ama onlar yılmadılar.

Şimdi daha çok tebrik alıyorlar. Kadınlar, özellikle onlarla seyahat etmek istiyor. Çünkü ne nezaketlerinden ne de zarafetlerinden ödün verdiler.

Filmlerdeki gibi erkeklere taş çıkartır bir tavırları, başlarında kasket, ellerinde tespih olmadığı için `Şoför Nebahat` olarak adlandırılmak da istemiyorlar.

Bugün tüm Türkiye de taksi sahibi olan kadın sayısı 4 bin 320, 527 kadın ise şoför olarak çalışıyor.

Nebahat Koçtemiz;

Bayan taksi şoförlerinin piri sayılır. Bu meslekte altıncı yılını bitirdi. 55 yaşında ama yaşına rağmen hala işinin başında ve gerek tavırlarıyla, gerek otoritesiyle gerek davranışlarıyla birçok erkek şoföre taş çıkarıyor.

Öyle ki fotoğrafları çekerken bile arabaları ve kişileri öyle güzel organize etti ki bir kadın olarak bu meslekte böyle söz sahibi olması hem bizi hem de çevredekileri etkiledi.

Her ne kadar kendi kabul etmese de yıllardır taksi şoförlüğü yapmanın vermiş olduğu erkeksi tavırlarıyla ilgili sorumuza `Her şeyden önce bir kadın ve bir anneyim. Erkeksi tavırlara ihtiyacım yok` yanıtını veriyor.

Altı yıl önce mağaza yöneticiliğini bırakıp taksi şoförü olan Nebahat Hanım daha iyi para kazanmak ve yaşam standardını yükseltmek için bu mesleği seçmiş.

Bir ilanla taksi şoförü olmaya karar veren Koçtemiz `Ataerkil bir toplumda erkeğin egemen olduğu bir meslekte ekmeğimizi kazanmak o kadar da kolay değil` diyor. Çünkü böylesine bir meslekte bir kadının kendini kabul ettirmesinin zor olduğunu düşünüyor;

`Sonuçta bir kadın olarak belli hayat standartlarınız, belli desturlarınız ve belli disiplin içinde hareketleriniz var. Böyle olunca herkes tarafından tercih sebebi oluyorsunuz. Durağı arayan sizi istiyor. Tabii bu durum erkek arkadaşlarımız tarafından çok kıskanıldı. Durağı arayanlara işte olmasam bile
`Kendisi işte size başka bir araç gönderiyoruz` denildi. Buna benzer çok şey yaşadım... Bu yüzden son altı yılda iki kez intiharın eşiğine geldim.`

Yıllardır gece çalışan Nebahat Koçtemiz öğlen üçte işi devralıp gece üçte bırakıyor. Gece çalışmanın çok zor olduğunu söyleyerek yaşadığı bir olayı anlatıyor;

`Florya`dan bir müşteri aldım, ön koltuğa oturdu ve sırtı bana dönüktü. Birden yakama yapıştı ve `Hemen sağa çek ve dur. Sonra bana paralarını ver` dedi. O arada kontak anahtarını elime aldım, onun yakasına yapışınca elimdeki anahtar boğazına değmiş. Panikle `Ne var senin elinde?` deyince `Biz böyle eğitimliyiz işte. Sana pabuç bırakacağımızı mı sandın` dedim. O da o panikle kaçtı.`

Zehra Oğuz;


Yaklaşık bir buçuk yıldır taksi şoförlüğü yapan Zehra Oğuz; 46 yaşında, evli ve iki oğlu var. O da kriz mağduru.

Bir tekstil firmasında çalışırken işsiz kalan ve uzun bir süre iş arayan Oğuz, sonunda taksicilik yapmaya karar verdi. Her ne kadar eşi razı olmasa da ihtiyacı olduğu için mecburen bu işe başladı.

İşe başlar başlamaz gece şoförü olan Oğuz ilk başlarda tedirgin olsa da bu duruma alışması zor olmadı. `Gece çalışmama rağmen kötü bir şeyle karşılaşmadım. Aksine hep iyi tepkiler aldım. Hatta yol vermeyecek olan bile kadın olduğumu görünce yol veriyor` diyen Oğuz sadece kendisini taciz edenlerden şikâyetçi;

`Trafikte üstümüze sürüyorlar. Bu da yetmiyormuş gibi `Doğru kullan, ne işin var senin trafikte` diyenler de çıkmıyor değil.`

Çiğdem Akman;


İlkokul mezunu olan Çiğdem Akman, taksi şoförlüğünden önce ustura imalatı, çay ocağı işletmek gibi işlerde çalıştığını söylüyor. Akman `Kendimi erkek gibi hissettiğimden değil, bu işler daha cazip geldiği için hep bu tarz işlerde çalıştım` diyor.

Son işinden çıkartıldıktan sonra o da uzun bir süre iş aramış fakat bulamayınca taksi şoförlüğü yapmaya karar vermiş. Mesleğe başladığında gece çalışan, sonrasında gündüze geçen Akman önceleri taksi şoförlüğünden gözünün korktuğunu söylüyor;

`Sonra korktuğum gibi olmadı. Tabii trafikte laflarla taciz edenler de yok değil. Ama bunun dışında genelde tüm erkek şoförler tebrik ediyor.`

Sırma Çolak;

Son ekonomik kriz herkes gibi Çolak ailesini de çok etkiledi. Bir tekstil firmasında müşteri temsilcisiyken işsiz kalan Sırma Çolak uzun bir süre iş aradı ama tüm kapılar yüzüne kapandı.

`Çalışmayı seviyorum. Evde oturmak bana göre değil` diyen Çolak sonunda bir arkadaşının tavsiyesiyle taksici olmaya karar verdi. Ama onda da istediği sonucu alamadı.

Hangi durağa gitse `Gidin başka iş bakın` yanıtını aldı. Sonunda ise şimdi çalıştığı duraktakilerin anlayışlı davranışları sayesinde işe başladı. Son altı aydır taksi şoförlüğü yapan Sırma Çolak;

`Sabah saat dörtte evden çıkıp durağa geliyorum. Gün içinde de çok yoruluyorum ve bitkin bir vaziyette eve gidiyorum. Tabii bu durum eşimin de oğlumun da çok hoşuna gitmiyor ama çalışmaya mecburum` diyor.

Sıkıntılara rağmen herkesten çok güzel tepkiler aldığını da söyleyen Çolak `Ama trafikte taciz edenler çok fazla. Sürekli laf atıyorlar` diyor. 

        
Okunma Sayısı : 39263
YORUMLAR
Bende özel şoförlük yapmak istiyorum.2002 yılından bu yana araç kullanmaktayım
Sinem Dağdeler / İstanbul Anadolu  
Dort yıllık ehliyetim var sekiz yıl tecrubem bende ıs arıyorum
Gulcan Akbay / İstanbul Avrupa  
taksi soforluk ariyorum 20 senelik ehliyetli
Hatice Tan / İstanbul Avrupa  
Bende taksi soforlugu ve makam soforlugu yapmak istiyorum songulelemann@gmail.com
Songül Güler / İstanbul Anadolu  
Bende taxi soforlugu arıyorum.
Kadriye Eser / İstanbul Anadolu  
İs ariyom seforluk
Nazmiye Yildiz / İstanbul Avrupa  
bende calısmak istiyorum ama iş bulamadım ıkı cocuk buyutuyorum allah calısanların yardımcısı olsun
Şengül Piroglu / İstanbul Anadolu  
Merhabalar; ben Mimar Sinan üniversitesi, sosyoloji bölümü, 4. sınıf öğrencisiyim. Tez konum İstanbuldaki kadın taksi şoförleri. Ve tezim için kadın soförlerle görüşmeler yapmak istiyorum. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. İletişim için, mail adresim elifyilmaz92@hotmail.com şimdiden teşekkür ederim.
Elif Yılmaz / İstanbul Anadolu  
Kendim bayan olarak bayanlardan gurur duyuyorummm. Benim de var ehliyetim. Çocuklarımı okula bırakıp bende bir bayan şoför olmak istiyorum. İnanıyorum ki becereceğime bayan istedikten sonra erkeklerden başarılı olacağımıza inanıyorum trafikte taciz edenlerin ......... anlarsınızzz
Fatma Duman / Denizli  
YORUM EKLE
Ad Soyad* :
Şehir :
Puan : 5
Mesaj * :
Taksi Şoförlüğü Trafik Bayan Taksi Şoförleri Şoför Bayan Şoförler Bayan Şoför Kadın Şoför

 

Eğitimlerimiz
Hizmetlerimiz
Sponsor Bağlantı
 
" İyi bir şoför, yalnız sürücü belgesi ve gerekli evrakları olan değil, bilgi ve tecrübesi ile özel olandır."